Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Publiczna krytyka szefa jest dozwolona

22 września 2022 | Kadry i Płace | Mariusz Maksis

Pracownik ma prawo do dozwolonej, publicznej krytyki przełożonego – prawo do whistleblowingu, czyli ujawnienia nieprawidłowości w funkcjonowaniu jego zakładu pracy polegających na różnego rodzaju aktach nierzetelności, nieuczciwości z udziałem pracodawcy lub jego przedstawicieli. Nie może to jednak prowadzić do naruszenia jego obowiązków pracowniczych polegających w szczególności na dbaniu o dobro zakładu pracy i zachowaniu w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Tak orzekł Sąd Najwyższy wyrokiem z 9 marca 2022 r. (III PSKP 62/21).

Przedmiotem sprawy było ustalenie, czy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia było zgodne z przesłankami art. 52 § 1 kodeksu pracy. Powodem decyzji pracodawcy było publiczne podważanie przez pracownika decyzji przełożonego o obsadzeniu stanowiska kierowniczego podległego temu pracownikowi.

Sąd I instancji uznał co prawda, że pracownik przekroczył granice dozwolonej krytyki pracodawcy poprzez obrażanie i straszenie przełożonego, używając przy tym wulgarnych słów – i to nie tylko w rozmowie bezpośredniej, ale także w rozmowach z innymi pracownikami spółki. W ocenie sądu nie stanowiło to jednak przesłanki do zastosowania nadzwyczajnego sposobu rozwiązania stosunku pracy, choć uniemożliwiało uwzględnienie żądania o przywrócenie pracownika do pracy. Dlatego w jego miejsce sąd I instancji zasądził na rzecz pracownika odszkodowanie, a stanowisko to następnie podzielił sąd okręgowy. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pracodawcy.

Mariusz Maksis

adwokat, prawnik w kancelarii PCS...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12376

Wydanie: 12376

Spis treści

Reklama

Zamów abonament